Viktig information om coronapandemin

Det är du och jag som har makten över viruset - tillsammans kan vi minska smittspridningen. Läs mer om hur Örnsköldsviks kommun hanterar coronapandemin.

Kulturskola

Bra att veta

Örnsköldsviks kommunala kulturskola, Kulturskolan, erbjuder undervisning inom musik, dans, teater, film, bild och form. Undervisningen är avgiftsfri och bedrivs både på dag-, eftermiddag-och kvällstid. Kulturskolans övergripande målsättningen är att erbjuda alla barn och unga från förskola till gymnasiet ett kulturellt sammanhang att utvecklas och växa i.

I e-tjänsten kan du anmäla dig till många av Kulturskolans aktiviteter, för vissa aktiviteter sker anmälan i samråd med Kulturskolans pedagoger. Den öppna verksamheten kräver ingen föranmälan.

Kulturskolan anordnar även konserter och andra framträdanden med Kulturskolans elever, medverkar vid kulturprojekt eller särskilda satsningar i skolan. Dessa satsningar sker ofta i samverkan med skolans lärare för att förmedla kunskaper och förmågor med hjälp av estetiska läroprocesser.

Kontakt

Rasmus Grip

Kulturskolechef

Telefon: 070-365 81 36

E-post: rasmus.grip@ornskoldsvik.se

Kontaktcenter: 0660-880 00, 07:30–17:00 helgfria vardagar (15 maj–15 september 07:30–16:15)

 

Johannes Lindh

Verksamhetsledare

Telefon: 072-548 36 08

E-post: johannes.lindh@ornskoldsvik.se

Kontaktcenter: 0660-880 00, 07:30–17:00 helgfria vardagar (15 maj–15 september 07:30–16:15)


Kulturskolan

E-post: kulturskolan@ornskoldsvik.se

Adress: Viktoriaesplanaden 31 våning 3, 891 35 Örnsköldsvik


Kontaktuppgifter till pedagogisk personal

Namn

Instrument

Telefon och e-post

Andersson, Bobby

Film

072-531 24 68

bobby.andersson@ornskoldsvik.se

Andersson, Pelle

Stränginstrument

072-523 32 05

per.a.andersson@ornskoldsvik.se

Antonsson, Terese

Träblås

072-528 92 07

terese.antonsson@ornskoldsvik.se

Dynesius, Jenny

Träblås

072-228 68 55

jenny.dynesius@ornskoldsvik.se

Edholm, Magnus

Stränginstrument

070-351 80 54

magnus.edholm@ornskoldsvik.se

Einarsson, Thomas

Stränginstrument

072-238 42 97

thomas.einarsson@ornskoldsvik.se

Eriksson, Anders

Stråkinstrument

073-182 18 52

anders.eriksson@ornskoldsvik.se

Fahlgren, Lars

Stränginstrument

070 280 96 77

lars.fahlgren@ornskoldsvik.se

Fransman, Simon

Bleckblås

073-391 31 93

simon.fransman@ornskoldsvik.se

Grönfelt, Cecilia

Sång, kör, rytmik

072-521 49 70

cecilia.gronfelt@ornskoldsvik.se

Grönfelt, Kenneth

Bleckblås

073-154 25 57

kenneth.gronfelt@ornskoldsvik.se

Johansson, Alexandra

Stråkinstrument

072-510 87 29

alexandra.johansson@ornskoldsvik.se

Johansson, Anders

Stränginstrument

073-819 27 32

anders.johansson@ornskoldsvik.se

Johansson, Tomas

Slagverk

073-092 62 88

tomas.johansson@ornskoldsvik.se

Larsson, Christin

Träblås

072-549 23 55

christin.larsson@ornskoldsvik.se

Lassila, Anna

Dans

072-564 54 66

anna.lassila@ornskoldsvik.se

Lindh, Johannes

Stråkinstrument

072-548 36 08

johannes.lind@ornskoldsvik.se

Lindquist, Gunilla

Slagverk

072-555 30 96

gunilla.lindquist@ornskoldsvik.se

Lindquist, Peter

Slagverk

072-555 67 26

peter.lindquist@ornskoldsvik.se

Nilsson, Anders

Teater, drama

070-332 86 93

anders.b.nilsson@ornskoldsvik.se

Nolander, Cecilia

Träblås, skapande

070-2214227

cecilia.nolander@ornskoldsvik.se

Norrby, Linnea

Teater, drama

072-572 16 59

linnea.norrby@ornskoldsvik.se

Olsson, Michael

Stränginstument

070-621 41 95

michael.olsson@ornskoldsvik.se

Risberg, Anna

Stråkinstrument

072-561 59 27

anna.risberg@ornskoldsvik.se

Segerbrant, Magnus

Piano, pianostudio

072-538 03 52

magnus.segerbrant@ornskoldsvik.se

Sjöström, Carl

Stränginstrument

072-714 66 75

carl.sjostrom@ornskoldsvik.se

Skiöld, Elisabeth

Bild och form

072-566 72 04

elisabeth.skiold@ornskoldsvik.se

Stenmark, Josefin

Cello, kontrabas

072-226 47 11

josefin.stenmark@ornskoldsvik.se

Sydhage, Elin

Sång

0730-75 65 92

elin.sydhage@ornskoldsvik.se

Söderlund, Ulf

Stränginstument

072-717 29 63

ulf.soderlund@ornskoldsvik.se

Söderström, Rebecka

Sång

070-687 64 63

rebecka.soderstrom@ornskoldsvik.se

Thorén, Susanne

Dans

072-719 18 37

susanne.thoren@ornskoldsvik.se

Wilcke, Maria

Bild och form

072-719 25 07

maria.wilcke@ornskoldsvik.se

Zakrisson, Anneli

Rytmik, sång

073-818 97 85

anneli.zakrisson@ornskoldsvik.se