
Har du koll på hur du får tillgång till bekräftad information under en pågående kris? Foto: Henrik Bodin, Myndigheten för civilt försvar.
Beredskapsveckan 2026: Du är en del av totalförsvaret
Vecka 39 är det dags för den årliga Beredskapsveckan som leds av Myndigheten för civilt försvar (MCF). Likt förra året är temat "Du är en del av Sveriges totalförsvar", med syftet att tillsammans med andra myndigheter, kommuner och organisationer stärka invånarnas och samhällets motståndskraft vid kris och krig.
I Örnsköldsvik samordnas kommunens beredskapsarbete av beredskapssamordnare på kommunledningsförvaltningen, som arbetar löpande för att stärka kommunens motståndskraft inför kriser och krig. Under Beredskapsveckan passar kommunen på att lyfta det arbetet extra, bland annat genom att dela MCF:s kampanjmaterial och sprida kunskap om hur invånarna kan stärka sin egen beredskap.
Kostavdelningen genomför även en övning under veckan med fokus på måltider vid samhällsstörningar. Syftet med övningen är att testa rutiner och arbetssätt för att säkerställa att verksamheten kan fortsätta servera måltider även under mer utmanande förhållanden. Det kan innebära att nya maträtter serveras eller att matsedeln behöver ändras med kort varsel. Övningen berör samtliga av kommunens skolor, förskolor och verksamheter inom välfärdsförvaltningen.
%2020241017_1114361.webp)
Kostavdelningen övar med fokus på mat i kristid under beredskapsveckan, bland annat kommer det genomföras en dag med möjlighet till utomhusmatlagning.
Sju dagar utan el – klarar du dig?
Alla som har möjlighet behöver ha en beredskap för att klara sig utan samhällets hjälp i minst en vecka. Det är utgångspunkten för MCF:s kampanj "Sju dagar", som utgår från ett scenario där strömmen försvinner en längre tid och ger konkreta tips inom sju områden: kommunikation, vatten, värme, mat, pengar, liv och hälsa samt grannar.
Du kan själv testa din kunskap i webbutmaningen Sju dagar, som tar cirka 15 minuter och innehåller korta filmer och frågor.
Kommunen har även tagit fram broschyren "Hellre beredd än rädd", en lokalt anpassad variant av MCF:s "Om krisen eller kriget kommer". I broschyren hittar du bland annat lokala kontaktvägar vid kris och information om hur du kan agera vid ett längre strömavbrott eller om dricksvattnet skulle ta slut. Broschyren skickades ut förra hösten men går fortfarande att läsa och ladda ner digitalt.
%2020260918_112437.webp)
I broschyrerna "Om krisen eller kriget kommer" och "Hellre beredd än rädd" hittar du information som bidrar till att höja din egen beredskap.
Varningssystemet SE-Alert
Bra att känna till är att det sedan i somras finns SE-Alert – ett sätt för myndigheter att nå ut med Viktigt meddelande till allmänheten (VMA) direkt i mobilen. Vid en allvarlig händelse ger mobilen en skarp ljudsignal och visar ett textmeddelande, utan att du behöver ladda ner någon app eller registrera dig i förväg. Tjänsten är ett komplement till radio, tv och utomhusvarningssystemet Hesa Fredrik.
Publicerad: