Länk till startsidan
  • Du är här:
  • Startsida
  • Nyheter
  • Örnsköldsviks Gymnasiums trygghet fortsatt hög
Fem glada gymnasiestudenter som ler och sträcker armarna i luften

Örnsköldsviks Gymnasiums trygghet fortsatt hög

Under höstterminen genomför Örnsköldsviks Gymnasium årligen en trygghetsenkät för samtliga elever. Enkätresultatet används sedan av verksamhetens trygghetsteam, men även som underlag inför skolenheternas arbete med diskrimineringar och kränkningar. I årets resultat ökar andelen elever som känner sig trygg i sin klass från 97,8 procent till 98,3 procent.

–Skolans personal jobbar systematiskt med trygghetsfrågor och det känns bra att arbetet ger resultat men också givetvis att eleverna känner sig trygga i skolan, säger verksamhetschef Andreas K Johansson.

Även andelen elever som känner sig trygg i skolan ligger högt, 98,2 procent, och är i nivå med tidigare år.

–Vi är stolta över att så många elever känner sig trygga i skolan, men samtidigt ger vi oss inte förrän vi når 100 procent, säger Andreas K Johansson. Vår verksamhet bedrivs i riktigt stora lokaler och vi har drygt 1800 elever så det är givetvis en utmaning att nå 100 procent, fortsätter Andreas K Johansson.

Örnsköldsviks Gymnasium har jobbat aktivt med trygghet och studiero under de senaste åren. I båda skolbyggnaderna finns trygghetsteam i vilka elever och personal ingår. I enkäten framgår också att 98,2 procent av eleverna känner att de är delaktig i klassens arbete med trygghet och studiero.

–Ett arbete där lärare och elever tillsammans arbetar med trygghet och studiero ger resultat, säger rektor Lotta Wallgren som är ansvarig rektor i trygghetsteamet på Parkskolan. Vi är varandras arbetsmiljö och genom bra relationer och att reagera direkt skapar vi en bra arbetsmiljö, fortsätter Lotta Wallgren.

Örnsköldsviks Gymnasiums arbete med trygghet och studiero kommer att fortsätta utvecklas då det även ger resultat på skolresultaten. Förra veckan presenterade Skolverket siffror över årets studenter som visar på att 95 procent av eleverna gick ut med examen.

–Vi är givetvis mycket nöjda även med det resultatet och det visar att vi fortsatt är en av de bättre gymnasieverksamheterna i landet, säger Andreas K Johansson. Men samtidigt ger vi oss inte förrän vi når 100 procent även där, fortsätter Andreas K Johansson.

För mer information kontakta Andreas K Johansson, 073-067 97 41
eller rektor Lotta Wallgren, 070-204 10 53.

Publicerad: