
Nya omklädningsrum i sikte för Bjästa ishall
Bjästa ishall är en viktig plats för hockey, konståkning och skolans idrott – och nu planerar kommunen för en satsning som ska lyfta hallens fulla potential. Målet är fler och modernare omklädningsutrymmen som ger barn, unga och föreningslivet bättre och tryggare förutsättningar.
Den planerade nybyggnationen innebär fler omklädningsrum, större utrymmen för domare med separata duschar, tvättstuga och ledarrum. Förråden flyttas ut från själva ishallen och en ny korridorlösning förbättrar både logistik och arbetsmiljö. Samtidigt stärks säkerheten genom taggsystem och tydligare skalskydd, vilket gör det lättare att styra tillgången till anläggningen.
Bokningstrycket är högt och hallen används flitigt av föreningar, skolelever och evenemang. För att kunna ta emot fler deltagare och klara förbundskraven inom hockey och konståkning behövs fler omklädningsrum och bättre funktion vid matcher, cuper och läger. Den planerade satsningen skapar förutsättningar för en långsiktig utveckling av ungdomsidrotten i Bjästa.
Igår, den 17 december, föreslog kultur- och fritidsnämnden att kommunen satsar totalt 19,8 miljoner kronor på nybyggnationen, varav tidigare avsatta medel om 7 miljoner kronor tas i anspråk och 12,8 miljoner kronor skjuts till under 2026. För att täcka ökade drift- och kapitalkostnader föreslås även att nämndens skatteram förstärks med 1,4 miljoner kronor från 2028 och framåt.
– Den här satsningen gör att Bjästa ishall kan utvecklas långsiktigt och fortsätta vara en attraktiv plats för både idrott, skola och föreningsliv, säger Björn Olsson (C), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.
Ärendet går nu vidare till kommunfullmäktige för slutligt beslut.
Vill du veta mer? Här kan du söka och se alla sammanträdeshandlingar och protokoll.
Publicerad: