Länk till startsidan
  • Du är här:
  • Startsida
  • Nyheter
  • Drygt hälften av kommunens inköp sker lokalt
En man med gula varsebyxor och rödlbygghjälm på huvudet sitter viddator på enkelt hemmakontor

Lokala, ofta små, företag levererar en beydande andel av det som kommunen köper in.

Drygt hälften av kommunens inköp sker lokalt

Att underlätta för små och lokala företag är en del i arbetet mot kommunens mål ”Företagens framgång”. Dialog och förenklingar har givit resultat när det gäller andelen lokala inköp.

Representanter från det lokala näringslivet och Örnsköldsviks kommunledning träffas regelbundet i konstellationen Näringslivsrådet. Vid senaste träffen gästades rådet av Joakim Sjöstedt, regionchef för Företagarna Västernorrland och Jämtland-Härjedalen som redovisade statistik över kommuners lokala inköp.

Där framkom att Örnsköldsviks kommun placerar sig på en niondeplats i landet med 56,6 procent lokala inköp år 2023. Närmare en tredjedel av kommunens inköp, 32 procent, görs från småföretag och 13,6 procent av inköpen görs från lokala småföretag med färre än 50 anställda.

Vi har i kommunstyrelsen under lång tid följt upp kommunens upphandlingar och lyft frågor om hur vi på olika sätt kan underlätta för företagen att leverera varor och tjänster till kommunen. Det är roligt att vi nu kan visa på konkreta resultat, säger Anna-Britta Åkerlind (C), kommunstyrelsens ordförande.

Kommunen har på olika sätt arbetat målmedvetet för att underlätta för lokala företag och små leverantörer att lämna anbud vid upphandlingar. Några exempel är anbudsskolan som genomförts vid åtta tillfällen och lockat cirka 150 lokala näringsidkare att delta

– Anbudsskolorna har fått ett mycket positivt mottagande och också bidragit till fördjupade samtal med de företag som så önskar. Något som i sin tur gett ökad kunskap till kommunen och förståelse för kommunens utmaningar till företagen, säger Jens Hanneman, upphandlingschef Örnsköldsviks kommun.

Genom att i högre grad dela upp upphandlingar får även mindre leverantörer möjlighet att lämna anbud. Ytterligare ett steg att förenkla processen och uppmärksamma småföretag på möjligheter är en e-tjänst där företag kan anmäla intresse för att bli kontaktade i samband med direktupphandlingar där värdet inte överskriver gränsen för när en offentlig upphandling (LOU) måste göras. Arbete pågår också med att underlätta för att leveranser i huvudsak ska kunna ske till en leveransadress i kommunen.

Publicerad: