Länk till startsidan
  • Du är här:
  • Startsida
  • Nyheter
  • Serviceassistenter ska sprida guldkant i vården
Gruppbild visar sex ungdomar som ska jobba som serviceassistenter samt två medarbetare från välfärdsförvaltningen.

Bakre rad: Amanda Forsman (rekryterare), Molly Haglund, Moa Lindberg, Felicia Viklund. Främre rad: Mahnaz Hussaini, Ibrima Jasey, Lidia Negasi och Jennie Dau (rekryterare)

Serviceassistenter ska sprida guldkant i vården

Inför sommaren har Örnsköldsviks kommun erbjudit personer från 16 år och uppåt sommarjobb som serviceassistenter inom välfärdsförvaltningen.

Promenader, dukning för måltider, städning, högläsning, spel och samtal över generationsgränser. Det är några av de uppgifter som sommarens serviceassistenter inom vård och omsorg kommer att hjälpa till med inom hemtjänst och på vård- och omsorgsboenden i kommunen.

Närmare 200 personer visade intresse för uppdraget och nu står det klart att cirka 75 av de sökande kommer att anställas som serviceassistenter.

– Serviceassistenterna ska avlasta ordinarie personal men ska inte ta över de mest vårdnära arbetsuppgifterna. Deras uppdrag handlar främst om att skapa mervärde för de äldre, vilket också gynnar ordinarie personal. Som extra bonus får serviceassistenterna med sig värdefulla erfarenheter de kommer att ha nytta av, oavsett vilka vägar de väljer i framtiden, säger Jennie Dau, rekryterare vid välfärdsförvaltningens kompetensförsörjningsenhet.

Nyligen hölls en kort första introduktion för en grupp förväntansfulla serviceassistenter. De fick information om vad som följer med uppdraget och även uppmaningen att fokusera på omsorgstagarna – att göra det lilla extra för var och en.

– Det här blir en bra start efter studenten. Som serviceassistent gäller det nog att kunna ta egna initiativ och det är jag rätt bra på, konstaterar Ibrima Jasey

– Jag ser detta som ett utvecklande arbete. Jag uppskattar kontakten med äldre och kan mycket väl tänka mig ett yrke inom vård och omsorg längre fram, säger Lidia Negasi.

Serviceassistenterna arbetar heltid mellan fyra och åtta veckor under sommaren. Lönen sätts efter ålder och är högre än ersättningen för traditionellt feriearbete inom kommunen. De som har uppdrag som serviceassistenter inom hemtjänsten är som yngst 18 år. Vård- och omsorgsboendena tar emot serviceassistenter från 16 års ålder.

Med en övertygelse om att serviceassistenterna kommer att vara behövda och bidra med mycket gott både för omsorgstagare och ordinarie medarbetare, hälsade Jennie Dau och hennes kollega Amanda Forsman de nyanställda välkomna som serviceassistenter inom välfärdsförvaltningen.

Publicerad: