
Det nya hotellet ska byggas i direkt anslutning till både Paradiset och kultur- och evenemangscentrum. Magnus Gästrin är en av investerarna.
Gästrin om nya hotellet: Vi ska bygga en mötesplats
Planerna på Örnsköldsviks nya kultur- och evenemangscentrum går framåt. Investerarna bakom det planerade hotellet har haft sina första möten med kommunen, som jobbar för ett politiskt beslut under 2026. Visionen är klar och delas av alla parter.
– Jag är fullkomligt övertygad om att det här behövs i Örnsköldsvik. Det ska bli en samlingsplats och ett fint ställe att gå till, säger Magnus Gästrin, investerare i hotellet.
I och med att hotellinvesterarna och kommunen i juni signerade en avsiktsförklaring och ett markanvisningsavtal för hotelldelen i kultur- och evenemangscentret tog processen fart. Visionen hänger ihop med den större förändringen i centrum, där även den nya simhallen, polishuset och mobilitetshuset ingår, och tillväxtchef Anders Jäger poängterar att hotelldelen är en viktig pusselbit för att locka både besökare och nya affärsmöjligheter. Med det nya hotellet ökar antalet rum i Örnsköldsvik från dagens 507 till drygt 700 rum, vilket ger en total kapacitet på omkring 1 400 bäddar.
– Vi får förfrågningar som vi idag måste tacka nej till. Med det nya hotellet ser en möjlighet att göra fyra–fem stora konvent och konferenser per år. Det är en enorm fördel för hela staden att kunna ha den typen av arrangemang, säger Anders Jäger.
I avtalet finns önskemål på att bygga säkerhetsklassade rum – något som saknas i Örnsköldsvik i dag. Tanken är också att bygga ihop hotell- och evenemangsdelen både med Paradiset, som ett sätt att erbjuda spa och träning i toppklass, och med kultur- och evenemangscentret.
Planerna för kultur- och evenemangscentret omfattar en större, anpassningsbar black box-scen för 1000 sittande som kan användas för både musik och teater, och en mindre scen för 250 sittande. Att stärka kulturutbudet i Örnsköldsvik är avgörande för att nå målet om att bli 5 000 fler i kommunen, menar Anders Jäger.
– Vi har omkring 2 500 som pendlar in till arbetsplatserna i kommunen. Varför vill dessa personer i dag inte flytta till Örnsköldsvik? En del kan vara att vi saknar kulturen för att locka människor att flytta hit. Utbudet är traditionellt sett mansdominerat, med framför allt sportevenemang, säger han.
Örnsköldsviksbördige Magnus Gästrin har med sig samma investerargrupp som vid bygget av bostadsprojektet Björkplantagen. Han lyfter gruppens goda samarbete och starka genomförandeförmåga som framgångsfaktorer inför det nya projektet.
– Vi tror på Örnsköldsvik på lång sikt, vi ser att staden har klarat sig bra genom lågkonjunktur och att industrin går som tåget.
Hotellinvesteringen ligger någonstans i storleksordningen 350 miljoner kronor. Nyttan av att bygga hotellet som en del i satsningen på ett nytt kultur- och evenemangscentrum är Magnus Gästrin övertygad om, inte minst efter att ha sett hur andra städer som Skellefteå prioriterat kulturbyggnader som en del i stadens tillväxtplaner.
– Det är jättebra att vi äntligen kommer till stånd med ett kulturhus. Vi Örnsköldsviksbor ska inte behöva åka i väg till andra städer för att uppleva shower, musik eller teater, och dessutom kan vi öka turismen. Och ett nytt, fint hotell är bra också när vi har idrottsarrangemang – då kanske man passar på att resa hit och stannar lite extra.
Kommunen och investerarna planerar båda att arbeta enligt den offensiva tidplan som siktar på ett färdigt kultur- och evenemangscenter med hotell till 2028. I och med avsiktsförklaringen och markanvisningen är kan arbetet börja på riktigt.
– Det finns ingen färdig detaljplan, utan tanken är att exploatören ska få vara med och bidra med sina synpunkter, vilket vi tycker är vettigt, avslutar Magnus Gästrin.
Fakta. Hotellinvesterarna
Ett Letter of Intent har undertecknats av kommunen och AMLI Umeå Invest. Bakom detta namn finns Amlovaa-koncernen med Jörgen Holmqvist, Lillåsidan AB bestående av Stefan Ottosson, Per Linghult och Fredrik Sällström, och Gästrin Invest AB med Magnus Gästrin som ägare.
TEXT: ALBIN GRAHN
BILD: ÖRNSKÖLDSVIKS KOMMUN