Spionens sista resa – en bortglömd spionhistoria

Hur kunde en svensk marinspion avslöjas – och vad var det egentligen han lämnade vidare till Sovjetunionen?

Med sin bakgrund inom Säpo och kontraspionaget berättar Göran Janrell om Hilding Andersson, som 1951 dömdes till livstids straffarbete för grovt spioneri och olovlig underrättelseverksamhet.

Janrell, som skrivit boken ”Spionens sista resa”, ger med hjälp av tidigare hemligstämplade dokument en inblick i ett av Sveriges mest uppmärksammade spionfall. Andersson överlämnade bland annat uppgifter om Norrlandskusten till den sovjetiska militära underrättelsetjänsten GRU.

Välkommen till ett spännande föredrag om en verklig spionhistoria – och om det svenska kontraspionagets arbete under kalla kriget.

Arrangemanget är gratis, men du måste boka plats: https://oviks-museum.ungapped.io/Events/ac172cf3-dcbc-49bd-9418-a02df42a6e1a Länk till annan webbplats.

Bottnisk kontakt

I augusti 2026 arrangeras konferensen Bottnisk kontakt i Örnsköldsvik av Örnsköldsviks museum och konsthall i samarbete med nätverket för Bottnisk kontakt. Inför konferensen arrangeras en rad föredrag, program och utställningar som på olika sätt belyser området runt Bottniska viken. Detta föredrag är ett av dem.

Lördag 26 september klockan 13:00

Publicerad: