flygfoto över en byggarbetsplats av en stor sportarena.

Flygfoto över multisporthallens byggarbetsplats i Hörnett. April 2026. Foto: Rekab.

Multisporthallen i Hörnett – bygget går framåt i full fart

Bygget med den nya multisporthallen på Kempevallen i Hörnett pågår för fullt. Under april fick kultur- och fritidsnämndens ärendeberedning möjlighet att besöka byggplatsen.

Stommen är på plats, väggarna har isolerats och de stora hallytorna börjar ge en tydlig känsla av den rymd som väntar idrottarna. Anläggningen planeras för att kunna möta behovet av flera inomhusidrotter och uppfyller ett flertal förbundskrav för match- och tävlingsarenor. Det kommer att finnas nedfällbara läktarplatser längs långsidorna av hallen för ungefär 400 åskådare, vilket möjliggör att hallen kan nyttjas för matcher och 25 större cuper. I anläggningen planeras även moderna omklädnings- och duschutrymmen samt en stor, ljus entré på entréplan.

Den nya multisporthallen byggs för att främst möta de ökade behoven av inomhusytor för träning inom olika idrotter i Örnsköldsvik. Hållängetskolan kommer dessutom kunna bedriva ämnet idrott och hälsa i de nya lokalerna.

Här tar sällskapet sig ned från entréplan till den framtida hallytan i multisporthallen. Platsbesök 25 april 2026

I samband med besöket tittade gruppen även på den intilliggande Modohallen, som under projekttiden genomgår en omfattande renovering. Ishallen har fått ett helt nytt tak med en säkrare takkonstruktion, och en toppmodern kylanläggning håller på att installeras – allt för att säkra en mer driftsäker anläggning inför framtiden. Multisporthallen och Modohallen binds samman med en passage.

Det återstår en del arbete kvar innan Modohallen kan öppnas igen – planen är att föreningar ska kunna genomföra premiär på is vecka 39. För multisporthallens del återstår ungefär ett år av byggnation och preliminär invigning är tänkt till sommaren 2027.

Läs mer om projektet med nya multisporthallen här.

Publicerad: