Onsdagsbad och digital vattengymnastik på simhallen i Köpmanholmen
Allmänhetens bad i Köpmanholmen utökar med onsdagsbad med start onsdag 11 december. Samtidigt introduceras även möjligheten att träna vattengymnastik med hjälp av en skärm på plats.
Om du vill testa på att träna vattengymnastik gör du det under tiden som det är motionssimning, under onsdagar och fredagar. Du klickar enkelt i gång skärmen själv och en ljudlös uppspelning börjar. Det går att välja flera olika program som visar dig tydliga övningar på vattengymnastik.
Möjligheten till digital vattengymnastik i Köpmanholmens simhall kommer att erbjudas under en provperiod på två månader. Därefter kommer provperioden utvärderas och en eventuell förlängning kan bli aktuell.
Öppettider för allmänhetens bad i Köpmanolmen
På helgfria onsdagar välkomnas allmänheten till allmänhetens bad kl 17-18:30 och motionssim samt digital vattengymnastik kl 18:30-19:30.
Utöver onsdagar fortsätter även allmänhetens bad i Köpmanholmen att erbjudas på helgfria fredagar. Kl 17:00–18:00 familjebad, kl 18:00–20:00 allmänhetens bad samt 20:00–21:00 motionssim. Observera! Om det inte närvarar någon motionssimmare innan kl 20:20 stängs badet för kvällen.
Även du som privatperson kan hyra tid i simhallarna. Här kan du se mer info, prislista och kontaktuppgifter till lokalbokningen.
Publicerad: