


Med början 1998 och med ett tioårigt perspektiv siktade Vision 2008 på två konkreta mål: Nettoinflyttning och 2 000 nya jobb. I ett stort antal arbetsgrupper har visioner och konkreta aktiviteter skapats och medverkat till att vi i Örnsköldsvik nu upplever en stark framtidstro.
Omkring 500 personer har arbetat i olika arbetsgrupper eller som ambassadörer för kommunen. De senaste åren (2003-2005) har vi nått nettoinflyttning och kan se befolkningskurvan börja vända uppåt. Vid årsskiftet 2005/2006 var 1 462 fler sysselsatta än 1998. Konkret kan vi peka på några exempel på vad som varit i fokus i arbetet: Nätverket Jobballiansen för medflyttanderekrytering, ledarutbildningar, annonskampanjer, ungdomslokalen Sliperiet, teknikskolan KomTek, etanolutveckling, Företagslotsen, inflyttaraktiviteter, nya utbildningar, evenemangsarena, bostäder, idrottsevenemang m.m.
Framtidstron sprider sig och många investeringar sker, exempel på det är bland annat alla de bostäder som nu planeras, etanolpilotanläggningen, flygplatsens utbyggnad, arenan, handelns utveckling, nya golfbanan, bredbandsutbyggnaden, nya kontorslokaler, ny skola i Bjästa, senior- och äldreboende, nytt sjukhus etc.
En utvärdering av Vision 2008 i slutet av 2005 pekade särskilt på ett antal framgångsfaktorer att ta fasta på i det fortsatta arbetet:
Under 2005 bjöd Vision 2008 intill ett tjugotal idémöten där deltagarna visionerade fritt om Örnsköldsviks framtid. Dessa möten ligger till grund för det fortsatta arbetet i Världsklass 2015.

Vanja Östman