Du är här:

Kontakta oss

  • Gymnasial vux inklusive Vård- och omsorgsutbildningen: Torggatan 10, samma ingång som Arbetsförmedlingen och en trappa upp.
  • Grundläggande vux, Studielänken, Studie- o yrkesvägledare:
    Lasarettsgatan 5, Trekanten, en trappa ner (under biblioteket).
  • Lärcentrum, Kurator, SYV-drop-in: Lasarettsgatan 5, Trekanten, samma plan som biblioteket.
  • SFI: Strandgatan 21, Arken plan 3 och 4 vid Hans Hedberg museum.
  • Skolledning och administration: Strandgatan 21, Arken plan 4 hus J.
  • Postadress: Örnsköldsviks kommun, Vuxenutbildningen, 891 88 Örnsköldsvik
  • Telefon: 0660-889 00
  • E-post: vuxenutbildningen@ornskoldsvik.se
  • Fax: 0660-883 78
  • Öppet: Vardagar 07.45-16.15 (lunch 11.40-12.30)

Observera att SMS endast kan skickas till mobiltelefoner, inte till nummer som börjar på 0660.

Studie- och yrkesvägledare

  • Drop-in
    Vardagar 10.00-14.00. Ingen tidsbokning. Drop-in är i Arken Trekanten vid biblioteket. Under juni månad finns vi på våra kontor en trappa ner.
  • Telefon
    Om vi inte svarar kan du skicka ett mejl så ringer vi upp dig.
  • Mejl
    Vi har ingen gemensam mejlbox utan du måste skicka din fråga till någon av oss (inte till alla samtidigt).
  • Boka tid
    När du har en större fråga att diskutera kan du boka tid via telefon, mejl eller på drop-in-kontoret.
  • Besök oss
    Vi hänvisar i första hand till drop-in men om du vill träffa en bestämd person finns våra kontor i Arken Trekanten, en trappa ner från drop-in-kontoret.

Birgitta Öckerfelt

0660-88320

birgitta.ockerfelt@ornskoldsvik.se

Haneesha Hafeez

0660-78914

haneesha.hafeez@ornskoldsvik.se

Ingmar Andersson

0660-88821

ingmar.andersson@ornskoldsvik.se

Jennie Nilsson

0660-88302

jennie.nilsson@ornskoldsvik.se

Maria Oscarsson

0660-88910

maria.oscarsson@ornskoldsvik.se

Rose-Marie Hållberg

0660-88556

rose-marie.hallberg@ornskoldsvik.se

Frida Sedin

0660-78913

frida.sedin@ornskoldsvik.se

 

Skolledning

Karin Jardstam

0660-88903, 070-6009830

karin.jardstam@ornskoldsvik.se

Verksamhetschef och rektor grundläggande vux och Sfi

Thomas Larserud

0660-88902, 070-2056243

Skicka e-post

Verksamhetschef och rektor gymnasial vux

Ulrika Holmgren

0660-88907, 073-0285037

ulrika.holmgren@ornskoldsvik.se

Rektor Sfi och Lärvux

Administration

Helena Karlsson

0660-88483

helena.karlsson@ornskoldsvik.se

Jeanette Lindström

0660-88997

jeanette.lindstrom@ornskoldsvik.se

Marianne Westling

0660-78919

marianne.westling@ornskoldsvik.se

Lärcentrum



Yvonne Strömberg

0660-78916

yvonne.stromberg@ornskoldsvik.se

Kurator

Annelie Gidlund

0660-88988

annelie.gidlund@ornskoldsvik.se

Lennart Eskilsson

072-5238107

lennart.eskilsson@ornskoldsvik.se

Elevvärd

Marlene Boman

070-2028071

marlene.boman@ornskoldsvik.se

Datorsupport

Edib Alibegovic

0660-88744, 070-3512904

edib.alibegovic@ornskoldsvik.se


Specialpedagog/speciallärare

Kristina Wiberg

070-3402973

kristina.wiberg@ornskoldsvik.se

speciallärare matematik

Margaretha Sundin

073-0839274

margaretha.sundin@ornskoldsvik.se

lärare engelska

Marie Eleholm

073-2754555

marie.eleholm@ornskoldsvik.se

specialpedagog

Pernilla Gafvelin

073-2713713

pernilla.gafvelin@ornskoldsvik.se

speciallärare svenska

Thomas Johansson

073-0839458

thomas.johansson@ornskoldsvik.se

lärare svenska, matematik mm.

Lärare SFI Arken

Akki Sidén

073-0508475

akki.siden@ornskoldsvik.se

Amanda Persson

073-0508475

amanda.persson@ornskoldsvik.se

Anette Edholm

073-0508475

anette.edholm@ornskoldsvik.se

Anette Eglund


anette.eglund@ornskoldsvik.se

Anna Norlin

073-0508475

anna.norlin@ornskoldsvik.se

Ann-Charlotte Gidlund

073-0517058

ann-charlotte.gidlund@ornskoldsvik.se

Birgitta Svensson

073-0508475

birgitta.svensson@ornskoldsvik.se

Britt Haglund

073-0508475

britt.haglund@ornskoldsvik.se

Carl L. Thunberg

073-0508475

carl.thunberg@ornskoldsvik.se

Eva-Lena Norgren

073-0508475

eva-lena.norgren@ornskoldsvik.se

Eva Wikman

073-0511673

eva.wikman@ornskoldsvik.se

Gudrun Westman


gudrun.westman@ornskoldsvik.se

Inger Nordlund

073-0511673

inger.nordlund@ornskoldsvik.se

Jennie Forsberg

073-0511673

jennie.forsberg@ornskoldsvik.se

Klara Waller

073-0511673

klara.wallner@ornskoldsvik.se

Malu Vestin Renström

073-0511673

malu.renstrom.vestin@ornskoldsvik.se

Mustafa Acar

073-0511673

mustafa.acar@ornskoldsvik.se

Nikolla Doja

073-0511673

nikolla.doja@ornskoldsvik.se

Per Sjöberg

073-0511673

per.sjoberg@ornskoldsvik.se

Rebecca Malm

073-0511673

rebecca.malm@ornskoldsvik.se

Thomas Mascher

070-2059882

thomas.mascher@ornskoldsvik.se

Tia Wallin

073-0511673

tia.wallin@ornskoldsvik.se

Wikar Hashem

073-0511673

wikar.hashem@ornskoldsvik.se

Ylva Berglund


ylva.berglund@ornskoldsvik.se

Yvonne Dahlqvist

073-0511673

yvonne.dahlqvist@ornskoldsvik.se

Lärare SFI Mellansel
(start i Mellansel mars 2017, till dess på Skogsgatan 47)

Anna Liljedahl

070-2392946

anna.liljedahl@ornskoldsvik.se

Björn Sidén

070-2392946

bjorn.siden@ornskoldsvik.se

Helena Starrin

070-2392946

helena.starrin@ornskoldsvik.se

Max Svensson

070-2392946

max.svensson@ornskoldsvik.se

Ulrika Helén

070-2392946

ulrika.helen@ornskoldsvik.se

Lärare SFI Långviksmon

Camilla Adam

070-2483105

camilla.adam@ornskoldsvik.se

Carina Hägglund

070-2483105

carina.hagglund@ornskoldsvik.se

Evalott Åkerdahl

070-2483105

evalott.akerdahl@ornskoldsvik.se

Åke Westblom

070-2483105

ake.westblom@ornskoldsvik.se

Lärare Grundläggande vuxenutbildning

Ann-Charlotte Gidlund

073-0517058

ann-charlotte.gidlund@ornskoldsvik.se

matematik

Cecilia Gidlund

073-0517058

cecilia.gidlund@ornskoldsvik.se

matematik

Elenora Brodd

070-2286914

eleonora.brodd@ornskoldsvik.se

svenska

Helena Örestig

070-2286914

helena.orestig@ornskoldsvik.se

engelska, svenska

Katarina Axenström-Kvick

073-0510286

katarina.axenstrom-kvick@ornskoldsvik.se

biologi, fysik, kemi

Lena Sandström

070-2286914

lena.sandstrom@ornskoldsvik.se

engelska, svenska

Mats-Ove Olofsson

073-0517058

mats-ove.olofsson@ornskoldsvik.se

datorkunskap, geografi, matematik, samhällskunskap

Pernilla Gafvelin

073-2713713

pernilla.gafvelin@ornskoldsvik.se

speciallärare svenska

Pia Olsson

070-2286914

pia.olsson@ornskoldsvik.se

engelska, svenska

Therese Söderström

070-2286914

therese.soderstrom@ornskoldsvik.se

historia, religionskunskap, svenska

Ulla Söderqvist

070-2286914

ulla.soderqvist@ornskoldsvik.se

engelska, svenska

 

Lärare Gymnasial vux - allmänna ämnen

Carl L. Thunberg

073-0508475

carl.thunberg@ornskoldsvik.se

historia, humanistisk/ samhällsvetenskaplig specialisering

Christina Mähler

073-0510286

christina.mahler@ornskoldsvik.se

svenska, svenska som andraspråk, engelska, kommunikation

Ellenor Calla

070-2770118

ellenor.calla@ornskoldsvik.se

biologi, matematik

Ewa-Britt Berntzen Larsson

0660-88905

eva-britt.berntzen.larsson@ornskoldsvik.se

psykologi, sociologi

Huda Al-Majdi

070-2770118

huda.al-majdi@ornskoldsvik.se

fysik, matematik

Jonas Marklund

073-0510286

jonas.marklund@ornskoldsvik.se

kemi, matematik

Katarina Axenström-Kvick

073-0510286

katarina.axenstrom-kvick@ornskoldsvik.se

matematik, naturkunskap

Kristina Wiberg

070-3402973

kristina.wiberg@ornskoldsvik.se

speciallärare matematik

Lena Edlund

073-0510286

lena.edlund@ornskoldsvik.se

data/webb/information

Lisa Karppinen

070-2770118

lisa.karppinen@ornskoldsvik.se

svenska, svenska som andraspråk, engelska

Madelaine Åkerström

073-0510286

madelaine.akerstrom@ornskoldsvik.se

svenska, svenska som andraspråk, engelska

Marie Eleholm

073-2754555

marie.eleholm@ornskoldsvik.se

samhällskunskap

Mats-Ove Olofsson

073-0517058

mats-ove.olofsson@ornskoldsvik.se

religionskunskap

Sandra Eriksson

073-0510286

sandra.a.eriksson@ornskoldsvik.se

biologi, matematik

Lärare Gymnasial vux - vård och omsorgskurser

Anette Nordin

0660-88905

anette.nordin@ornskoldsvik.se

Anette Nordmar

0660-88905

anette.nordmar@ornskoldsvik.se

Britta Sjöman

0660-88921

britta.sjoman@ornskoldsvik.se

Charlotte Forsberg

0660-88921

charlotte.forsberg@ornskoldsvik.se

Christina Dyrén

0660-88921

christina.dyren@ornskoldsvik.se

Christina Johansson

0660-88905

christina.johansson@ornskoldsvik.se

Ewa-Britt Berntzen Larsson

0660-88905

eva-britt.berntzen.larsson@ornskoldsvik.se

Katarina Bylund

0660-88905

katarina.bylund@ornskoldsvik.se

Kerstin Jutterström

0660-88905

kerstin.jutterstrom@ornskoldsvik.se

Lena Runosson

0660-88921

lena.runosson@ornskoldsvik.se

Markus Larsson

0660-88921

markus.larsson@ornskoldsvik.se

Ulla Boström

0660-88921

ulla.bostrom@ornskoldsvik.se

Lärare LÄRVUX (Nygatan 34 A)

Elisabet Arvidsson

0660-88822

elisabet.arvidsson@ornskoldsvik.se

Iris Ottoson

0660-88822

iris.ottoson@ornskoldsvik.se

Tommy Linfors

0660-88822

tommy.linfors@ornskoldsvik.se

Fler kontaktuppgifter för Lärvux


Hermods

Kundtjänst

010-142 10 20

kundtjanst@hermods.se

Allmänna frågor, kursinnehåll, studieupplägg, prövningar mm

Teknisk support

010-142 10 00

support@hermods.se

För dig som redan läser hos Hermods

Miroi

Thorbjörn Adelhorst

072-209 38 94

torbjorn.adelhorst@miroi.se

Kontaktperson Miroi Örnsköldsvik. Allmänna frågor om studier hos Miroi.

Kundtjänst

010-788 00 39

vux@miroi.se

Vid förfrågan om hur en prövninig går till vill Miroi att du mejlar dina frågor.

Miroi har sitt Örnsköldsvikskontor i Arkenområdet, byggnad Ankaret, plan 3 (en trappa upp från Mikael Elias gymnasium).

Teknikutbildarna

Kontaktuppgifter finns på länken https://teknikutbildarna.se/kontakta-oss/länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Sidan uppdaterades

2017-06-22

Sidansvarig: