|   Lyssna   | 

Du är här:

Lyssna

Lyckad medborgardialog om framtidens Centralesplanad

Under juni månad har Örnsköldsviks kommun genomfört en dialog med medborgarna kring Centralesplanadens (E4 genom Örnsköldsviks centrala delar) framtida utformning. Dialogen har genomförts i form av en webbenkät. Många synpunkter, åsikter och förslag har kommit in. Och antalet svarande — över 800 stycken — gör det här till en mycket lyckad början i att arbeta med medborgardialog.

Trafikverket genomför nu en förstudie kring ev ny sträckning av E4. Under hösten 2012 ska förstudien ut på remiss. Resultatet från medborgardialogen sammanställs just nu och kommer att ingå i det material som ska ut på remiss.

En av övergångarna över Centralesplanaden (E4 genom staden).

En av övergångarna över Centralesplanaden (E4 genom staden).

Den webbaserade enkäten bygger på GIS. Som grund finns ett flygfoto över Örnsköldsviks centrala delar där de svarande kunnat besvara en del av enkätens frågor genom att göra markeringar direkt på flygbilden.
Totalt har 824 personer svarat på enkäten. De flesta kommer från Örnsköldsviks kommuns centrala delar. Av de svarande är något fler män (54%) än kvinnor (46%). Åldersgrupperna 26 — 44 år samt 45 — 64 år dominerar stort och omfattar tillsammans mer än 80% av de svarande.

Trafiksäkerhet


På frågan Känner du dig säker i trafiken vid E4 genom staden (Centralesplanaden)? har lite mer än hälften (55%) svarat att de känner sig mycket eller ganska säkra.
Andelen som känner sig mycket eller ganska säkra sjunker ju äldre de svarande är. Tryggast känner sig de yngsta (åldern 0 — 19 år). Det finns inga större skillnader mellan kvinnors och män svar.

Ett stort antal synpunkter, åsikter och förslag har lämnats kring var man känner sig mer eller mindre säker och vilka åtgärder som skulle kunna bidra till ökad säkerhet:

  • Att inte de regler som finns i trafiken följs innebär risker och otrygghet, både för de som är bilister och de som cyklar eller går. Bilister som kör mot rött innebär otrygghet för övriga trafikanter. Gående som går mot rött eller genar över Centralesplanaden där det inte finns övergångsställen (t ex vid Paradiset) ger otrygghet och ökar risken för olyckor.
  • Som fotgängare känner man sig säkrast i stora korsningar där man har bra överblick och vid de övergångar där det inte finns korsande trafik.
  • Den stora mängden trafik gör att många av de svarande känner sig otrygga vid Centralesplanaden, liksom att man har svårt att hinna ta sig över gatan under tiden det är "grön gubbe". Trasiga trafikljus gör situationen ytterligare osäker, både för bilisterna och för de fotgängare som vid dessa tillfällen har stora svårigheter att ta sig över vägen.
  • Övergångsstället vid rondellen uppfattas som otryggt. Anledningarna är att bilisterna håller hög hastighet, att alla inte stannar för gående och att man som gående kommer väldigt nära den tunga trafiken.
  • Det är mycket biltrafik till och från Paradisgaraget. Dessutom har området många gångtrafikanter. En hel del bilister stannar också till för att ta upp eller släppa av passagerare, också det en olycksrisk.

Det finns en hel del förslag på hur man kan öka trafiksäkerheten. Sänkta hastigheter, planfria korsningar, förändra/flytta övergångsställen är några. Det som i högst utsträckning föreslås är att förändra E4:ans dragning så att den går utanför staden.
 

Buller


De som svarat på enkäten tycks vara mer störda av trafikbullret ju äldre åldersgrupp de tillhör. Minst störda av trafikbullret är kvinnor 0 — 19 år. Mest störda av bullret är gruppen svarande som är äldre än 65 år. Där uppger 81% av kvinnorna och 70% av männen att de känner sig väldigt eller ganska mycket störda av bullret.
  • Man upplever störningar av buller längs hela Centralesplanaden.
  • Man känner sig speciellt störda av bullret från den tunga trafiken.
  • Att minska antalet trafikljus för att göra hastigheten jämnare genom staden samt att flytta E4 utanför staden är några av förslagen för att minska bullret.

Luft


Den åldersgrupp där flest tycker att luftkvaliteten är dålig eller mycket dålig är den äldsta (65 år och äldre). Den yngsta åldersgruppen (0-19 år) anger i lägst grad att man upplever luften som dålig.
  • Många svarande menar att de många trafikljusen bidrar till den dåliga luften. Mycket trafik leder till köbildning och tomgångskörning som i sin tur leder till dålig luft.
  • Det finns olika förslag på hur luftkvaliteten kan förbättras. Att dra E4 utanför staden nämns av många.
  • Att minska mängden trafik, framförallt den tunga, tycker de svarande är viktigt.
  • Att minska antalet övergångar över Centralesplanaden och korsande trafik föreslås för att göra flödet bättre och minska tomgångskörningen.

Framtida passage över E4 genom staden


I en öppen fråga kunde de svarande både markera på flygfotot och skriva förslag på olika sätt att kunna passera över vägen på ett säkert sätt i framtiden.
Även här har ett stort antal förslag lämnats.

Olika varianter av gång- och cykelbroar över Centralesplanaden föreslås liksom olika typer av tunnlar under vägen. Att "gräva ner" E4 föreslås, sänka hastigheten till 30 km/h, dra E4 utanför staden, göra E4 planfri, låta E4 passera staden i en tunnel under Centralesplanaden — där ytan då skulle kunna användas för t ex bebyggelse eller parkområde — är ytterligare förslag.

För att passera säkert föreslås också en del mindre förändringar som att förlänga tiden för "grön gubbe" och att ta bort trottoarkanter som gör det svårare att passera med t ex barnvagn.

Gröna ytor och dekoration


Det har lämnats en stor mängd förslag kring gröna ytor och dekoration. Det är tydligt att de svarande tycker att växtlighet är viktigt och att det behövs både för att skapa trivsel, förbättra luft och minska buller.

Däremot är det viktigt att inte växtligheten får bli för stor. Den får inte skymma trafik i mötande körfält och gångtrafikanter som väntar vid övergångsställen, mellan körbanorna eller de som genar över områden där det inte finns övergångsställe.
 

Varför behöver Centralesplanaden förändras?


Det finns flera anledningar till att förändra och förbättra. Höga partikelhalter i luften, höga bullernivåer och att en osäker situation för de många oskyddade trafikanterna som rör sig i området är några.

Andra aspekter har med handel och attraktivitet att göra. Idag är E4 en barriär som gör det svårt att utveckla handeln ovanför E4. Dessutom innebär smuts och buller att miljön inte är trevlig att vistas i.
Möjligheten att dra E4 utanför centrala staden har diskuterats sedan 1970-talet. Frågan har utretts flera gånger.

Just nu genomför Trafikverket en ny förstudie som ska leda till ett färdigt förslag hösten 2013.
Under hösten 2012 ska förstudien ut på remiss. Örnsköldsviks kommuns dialog kring Centralesplanaden är ett bra sätt att fånga upp medborgarnas synpunkter och få med dem i förstudien. Därför kommer enkätens resultat - som nu sammanställs — arbetas in i det material som ska ut på remiss.

En eventuell ny dragning av E4 ligger dock långt fram i tiden. För att förbättra miljön längs Centralesplanaden behöver åtgärder göras tidigare än så. Genom enkäten har medborgarna kunnat peka ut brister i trafikmiljön både generellt och i detalj. Det kommer att vara till nytta i Örnsköldsviks kommuns fortsatta arbete med att förbättra miljön kring Centralesplanaden.

Dela

Sidan senast uppdaterad: 2012-07-06

Publicerad av: System

Kontakta
Gunnar Lunnergård
Planarkitekt
0660- 26 54 22
Skicka e-post